One day after the announcement of the Orange Ransom Prize, we learned that the Academy is here to watch films and filmmakers for the Oscars at the 90th Gala. Show the candidates.

In a special event, candidates for the 2018 Academy Awards have just been announced. This year, we were best talked about a Hungarian excellence, the Gold Bear Prize-winning Body and Mind , hoping that Ildikó Enyedi could have an Oscar nomination for a great deal of praise. In the end, how can we be worried about the success of Alexandra Borbély, it can be traced out by rolling it over.

Below you can read the complete, detailed entry of Oscar 2018 and then the sum of the candidates, while the Gala will be tracked this March 4th instead of the usual February, and this time Jimmy Kimmel will be the host as well last year .

List of 2018 Oscars candidates:

 Best Movie:

Call Your Name
The Darkest Hour
Dunkirk
Get It!
Lady Bird
Fantasy
The Titans of the Pentagon
The Touch of Water
Three billboards at Ebbing’s frontier

Best Director:

Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Get It!
Greta Gerwig – Lady Bird
Paul Thomas Anderson – Fantasy
Guillermo del Toro – Touching water

Best Male Starring:

Timothée Chalamet – Call Your Name
Daniel Day-Lewis – Phantom
Daniel Kaluuya – Get It!
Gary Oldman – The Darkest Hour
Denzel Washington – Roman J. Israel, Esq

Best Female Leader:

Sally Hawkins – Touching Water
Frances McDormand – Three Billboards at Ebbing
Margot Robbie – I, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – Secrets of the Pentagon

Best Supporting Actress:

Willem Dafoe – Florida dream
Woody Harrelson – Three billboards at Ebbing border
Richard Jenkins – Touching water
Christopher Plummer – All the money in the world
Sam Rockwell – Three billboards in Ebbing

Best Supporting Actress:

Mary J. Blige – Mudbound
Allison Janney – Me, Tonya
Leslie Manville – Phantom
Laurie Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – Touching Water

Best Original Screenplay:

Improper Love
Make It Up!
Lady Bird
Touching Water
Three billboards at Ebbing’s border

Best adapted scenario:

Call Your Name
The Disaster Artist
Logan: Wolf
Elit Game
Mudbound

Best Foreign Language Film:

The Insult (Lebanon) Without Love (Russia) Square (Sweden) The Fantastic Woman (Chile)
Body and Spirit (Hungary )

Best Animated Movie:

Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

Best visualization:

The Beauty and the Beast
Dunkirk
The Darkest Hour
Winged Bounty Hunter 2049
Touching Water

Best Photography:

Winged bounty hunter 2049
The darkest hour
Dunkirk
Mudbound
Touching water

Best Costume:

Touching Water
Beauty and the Beast
Victorian Queen and Abdul
Phantom
The Darkest Hour

Best Cut:

Press, baby, press
Dunkirk
I, Tonya
Touching water
Three billboards in Ebbing

Best Makeup:

The darkest hour is
Queen Victoria and Abdul
The real miracle

The best music:

Dunkirk
Phantom Fiber
Star Wars: Jedi The last
contact with the water
three billboards at the border of Ebbing

Best Deposit:

Remember Me (fCoco)
Mystery of Love (
This is Me Show)
Mighty River (from Mudbound)
Stand Up For Something (Marshall)

Best Sound Mixing:

Press, Baby, Press
Winged Bounty Hunter 2049
Dunkirk
Touching Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Audio Cutter:

Press, Baby, Press
Winged Bounty Hunter 2049
Dunkirk
Touching Water
Star Wars: The Last Jedi

Best Visual Effects:

Winged Bounty Hunter 2049
Star Wars: The Last Jedi
The Planet of Monkeys: War
The Guardians of the Galaxy vol. Second

Best Documentary:

Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

Best Short Documentary:

Edith & Eddie
Heaven is a Traffic Jam
Heroin (s) of
Knifeskills
Traffic Stop

Best Animated Short Film:

Dear Basketball
Lou
Garden Party
Negative Space
Revolting Rhymes

Best Short Film:

Dekalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
All of Us